Formuła dialogu jako stymulowanie rozwoju dziecka

Twórcy literatury dla najmłodszych dzieci przyjmują założenie, że książeczki będą czytane maluchom przez ich rodziców. Dlatego nie ma przeszkód, aby oprócz ilustracji znalazła się w książkach odpowiednia ilość tekstu. Mogą to być elementy fabuły albo wskazówki jak rozmawiać z dzieckiem na kanwie podejmowanych tematów. Dobrym przykładem takich pozycji jest seria Feluś i Gucio. Jej bohaterem jest chłopiec w wieku przedszkolnym i miś – jego partner dialogowy.

Jak rozmawiać z dzieckiem?

Autorka książeczek Katarzyna Kozłowska nawiązuje do ważnych wydarzeń z życia dzieci. W opowiastkach Feluś i Gucio pojawiają się też przykłady dotyczące rozwoju poznawczego, emocjonalnego i społecznego. W księgarniach dostępne są tytuły:

– Feluś i Gucio idą do przedszkola,

– Feluś i Gucio świętują,

– Feluś i Gucio poznają zawody,

– Feluś i Gucio wiedzą jak się zachować,

– Feluś i Gucio poznają emocje.

W treści znajdują się wskazówki jak prowadzić rozmowy z dziećmi. Dotyczą one ważnych wydarzeń, jakimi są pójście malucha po raz pierwszy do przedszkola, świętowanie urodzin lub powitanie Nowego Roku. Formuła dialogu chłopca z misiem uczy jak można wyrażać swoje emocje.

Efektowna szata graficzna

Każda książeczka z tej serii to dobry prezent dla 3 latka, chociaż dziecko w tym wieku nie potrafi jeszcze czytać. Wydania są bogato ilustrowane przez artystkę Mariannę Schoett. Obrazki przedstawiają scenki z życia rodzinnego i przedszkolnego. Umożliwia to dzieciom poznawanie nowych przedmiotów i sytuacji. Ilustracje są dla dzieci inspiracją do budowania historyjek na bazie własnych doświadczeń. Służy to stymulacji rozwoju mowy i poszerzaniu słownictwa.

Wartości edukacyjne

Książki Katarzyny Kozłowskiej Feluś i Gucio zawierają wiele istotnych treści związanych z funkcjonowaniem dziecka w jego najbliższym otoczeniu. Maluch może zostać przygotowany do wejścia w nowe dla niego środowisko rówieśnicze. Uczy się też stosowania zwrotów grzecznościowych. Rozmowa na temat świąt i okazjonalnych uroczystości pomaga w poznawaniu nazw pór roku i miesięcy. Oryginalnym elementem narracji są kierowane do misia pytania, które prowokują małego czytelnika do formułowania własnych wypowiedzi.