Jak być dobrze zorganizowanym?

Oto moje sposoby na bycie zorganizowaną i produktywną:

1.Myśl długoterminowo

Zaczynaj z wizją końca .Chwila lenistwa przynosi tylko chwilowe zadowolenie. W dłuższej perspektywie nie wnosi nic dobrego. To co masz zrobić jutro -zrób dziś .Dzięki temu zyskasz to co inni pragną.

2.Planuj

Każdego wieczora planuj to co chcesz zrobić na drugi dzień. Pamiętaj, żeby nie robić tego gdy jesteś senny. Kiedy chce nam się spać ,nie będziesz skupiony na planowaniu. W takim wypadku zaplanuj swój dzień z rana. Optymalne godziny planowania to około 4 godziny przed snem. Nie planuj swoich zadań co do minuty. Życie jest zmienne i nie wiadomo czy jutro nie odwiedzi Cię niespodziewany gość lub popsuje Ci się pralka i będziesz musiał zmienić swoje plany. Zawsze opieraj się na słowie: około. Na przykład ,,od około 12.00 do 13.30 będę na spotkaniu z klientem.” Kup sobie kalendarz w formie książkowej z miejscem na notatki. Wpisuj tam swoje plany i zadania. Odznaczaj każdego wieczora to co udało Ci się zrobić danego dnia. Używaj kolorów. Dzięki temu Twoje notatki są bardziej widoczne. Pamiętaj ,że Twój kalendarz to Twoje królestwo i możesz je ozdobić tak jak chcesz.

3 Nagradzaj się

Po każdym dobrze wykonanym zadaniu daj sobie nagrodę. Załóżmy ,że przez tydzień uczyłeś się angielskiego 1 godzinę dziennie. Po tygodniu dajesz nagrodę w postaci ciepłej kąpieli z bąbelkami lub siedzenia kocem z gorącą czekoladą i ulubioną książką w ręku. Nie musi być to duża nagroda. Wystarczy by dawała Ci motywację.

4. Zapisuj  i powtarzaj sobie co gdzie kładłeś.

Przez długi czas zapominałam co gdzie położyłam. Kończyło się to na nerwowym i  długotrwałym szukaniu upragnionego przedmiotu. W momencie gdy coś położysz w danym miejscu powtórz trzy razy na głos co gdzie położyłeś. Na przykład : Klucze położyłeś na półce koło telewizora. Powtarzaj to 3 razy. Dla ułatwienia możesz użyć karteczek samoprzylepnych. Napisz na nich nazwę przedmiotu i przylep w tym miejscu gdzie się znajdują.

Czy te rady są dla Was przydatne? Napiszcie w komentarzach Wasze sposoby organizacji czasu.

Posted in Bez kategoriiJak być dobrze zorganizowanym?

4 thoughts on “Jak być dobrze zorganizowanym?

  1. To dobre rady, szczególnie planowanie, co chce się zrobić. Chociaż w moim przypadku jeszcze należy pamiętać o “mierz siły na zamiary”! Często dowalę sobie na listę za dużo, a potem jestem niezadowolona, że wszystkiego nie udało mi się osiągnąć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *