Dlaczego bycie idealnym nie jest cechą ludzką.

 

Dążenie do bycia perfekcyjnym i szukanie aprobaty u innych ludzi mają wiele cech wspólnych. Wielu ludzi dąży do idealnych osiągnięć po to, by poczuć się bezpiecznie. Chcemy być lubiani, akceptowani i szanowani przez innych. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że nie będziemy zdołowani, gdy nie otrzymamy aprobaty. Wystarczy zobaczyć jak wielu ludziom, robi się przykro wtedy, gdy ktoś powie im coś niemiłego. Niektóry po dawce krytyki sami serwują sobie smutek, apatię i zdołowanie. Przykre jest to, że tak mało w siebie wierzymy i nie dajemy sobie sami akceptacji.

Bycie najlepszym nie jest najlepsze.

Jesteśmy tak skonstruowani, że mamy kontrolę nad swoimi myślami. Jak wiadomo, uczucia powstają bazie naszych własnych myśli. Oznacza to, że to my sami kontrolujemy nasze uczucia. Spokój umysłu i serca to podstawa inteligencji emocjonalnej.

Często mówimy: „ Zdenerwowałeś mnie!” zamiast „Twoje słowa sprawiły, że się zdenerwowałam”. Tutaj się zatrzymajmy. Zadajmy sobie pytanie, dlaczego opinia innych tak bardzo wpływa na nasze uczucia? Niestety  wielu ludzi łączy swoją wartość z opinią innych oraz ze swoimi osiągnięciami i sukcesami.

Lekarstwem na to jest miłość i akceptacja siebie samych. Jak pokochać siebie? Miłość siebie samej/samego to akceptacja siebie jako osoby wartościowej.

Jednym z błędów, które sama popełniałam, jest mówienie o sobie innym w złym świetle. Kiedyś nie potrafiłam także ucieszyć, gdy ktoś powiedział mi coś miłego i zawsze znajdowałam powód, by umniejszyć swoją wartość. Chciałam, by ktoś mnie docenił, jednocześnie sama nie wierząc w siebie.

Dzieje się tak, gdy chcemy być perfekcyjni. Dążenie do ideału jest myśleniem utopijnym, bo ideałów nie ma. Perfekcja nie leży w ludzkiej naturze. Ludzie chcą być idealni, bo łączą swoją wartość z opinią innych na swój temat, chcą być docenieni. Ważne jest, by samemu dać sobie miłość. Wtedy nie będziesz chciał być najlepszy. Perfekcjonizm nie jest tożsamy ze słowem rozwój. Rozwój to chęć poprawy siebie na podstawie miłości własnej. Kiedy kochasz siebie samą /samego jest Ci obojętne czy to, co robisz, będzie docenione przez innych. Jeśli czyjeś wykonanie tego samego zadania spotka się większą aprobatą niż Twoje ‑nie zasmuci Cię to. Dla Ciebie najważniejsza będzie Twoja własna opinia o Tobie. Będziesz starał się poprawiać swoje własne wyniki, zamiast porównywać się z innymi. Bardzo ważne jest to, że Twoje osiągnięcia nie określają Twojej wartości. Nawet gdy stracisz pracę, nie zaliczysz ważnego egzaminu, nie podołasz jakiemuś zadaniu lub zrobisz coś, co Ci się nie podoba ‑nie oznacza to, że nie masz wartości. Zawsze jesteś wartościowy- niezależnie od tego, czy osiągnąłeś sukces, czy porażkę! Jeśli myślisz inaczej, oznacza to, że łączysz swoją wartość z opinią innych ludzi o Tobie. Zawsze znajdzie się ktoś, kto wykona coś efektywniej lub mniej efektywnie od Ciebie. Bądź coraz lepszą wersją siebie samego z dnia. Zmieniaj się dla siebie, a nie po to by ktoś Cię pochwalił. Najważniejsze jest to, co Ty myślisz o sobie samej/samym. Staraj się, by po prostu być dobrym, w tym, co robisz i nie porównuj się z innymi ludźmi.

Posted in Bez kategoriiDlaczego bycie idealnym nie jest cechą ludzką.

5 thoughts on “Dlaczego bycie idealnym nie jest cechą ludzką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *