Wychować czytelnika – prezent dla trzylatka

Początek czytania – czy to dobry moment?

Czy trzyletnie dziecko powinno już rozpocząć swoją przygodę z książkami? Jest to dobry pomysł, który wspierany odpowiednio przez rodziców ma szansę zaprocentować pozytywnymi skutkami w dalszym rozwoju dziecka. Należy tylko pamiętać przy tym, by książki dobierać ze względu na zainteresowania dziecka, jego potrzeby i możliwości intelektualne. Młodzi czytelnicy mają obecnie na rynku książek tak ogromny wybór, że sprostanie ich specyficznym wymaganiom nie będzie stanowiło problemu. Książka to prezent dla 3 latka, który rokuje na przyszłość.

Jak zachęcić dziecko do książek?

Aby dziecko zaczęło czytać niezwykle ważna jest postawa jego najbliższego otoczenia. Czytający rodzice czy rodzeństwo zdecydowanie łatwiej namówią najmłodszych do sięgnięcia po książkę. Dziecko w wieku trzech lat uczy się świata poprzez naśladowanie innych ludzi i przejmowanie ich postaw i czynów. Należy też zadbać o to, by te książki pojawiły się w życiu dziecka w odpowiednim momencie i kojarzyły się z czymś bezpiecznym i pozytywnym – jak dla przykładu prezent z okazji urodzin, imienin czy Gwiazdki. 

Książka w prezencie – co podarować trzylatkowi?

Trzyletnie dziecko intensywnie poznaje świat, swoje otoczenie i samego siebie. Przyjemność będzie mu sprawiało czytanie o rzeczach i zjawiskach, które widzi wokół i z którymi styla się w życiu codziennym. Warto więc wybrać dla niego książki o zwierzętach, naturze, pojazdach, które zna i o których może się dowiedzieć czegoś nowego. W tym wieku dziecko nie jest jeszcze w stanie odróżniać rzeczywistości od fikcji, dlatego ważne jest, by podsuwane mu historie jednocześnie pobudzały jego wyobraźnię, ale też nie zakłamywały obrazu prawdziwego świata. Bajki i opowieści mogą zawierać morały, ale na tyle łatwo przystępne, żeby dziecko mogło dopasować je do swojej sytuacji. Książki powinny zawierać odpowiedzi na pytania i ciekawostki, jakie zainteresują malucha. Oprócz treści edukacyjnych mają być one przede wszystkim świetną zabawą i kreatywnym sposobem na nudę. Taki prezent na pewno spotka się z aprobatą młodych czytelników.